“Honderden vrijwilligers en werknemers van allerlei organisaties, religieuze instellingen, onderwijsinstellingen en hulpverlening worden geraakt door de asielwet die vorige week door een meerderheid van de Tweede Kamer is aangenomen. Daarin is opgenomen dat het illegaal wordt om ongedocumenteerd in Nederland te verblijven, maar er is ook ingestemd met het strafbaar maken van hulp bieden aan mensen die (nog) geen verblijfsvergunning hebben. Daarmee wordt de meest menselijke daad - hulp bieden aan anderen - illegaal gemaakt. Het veroorzaakt veel onrust onder hulpverleners en vrijwilligers. Dat vinden we onacceptabel.
Het crimineel maken van hulpverlening raakt vrijwilligers, gebedshuizen van alle geloven, onderwijzers, (straat)doktoren, hulporganisaties en vele anderen die ondersteuning bieden aan mensen in nood is een zeer zorgelijke ontwikkeling. Ook de korpsleiding van de politie is er zeer kritisch op. De politie kan straks eigenlijk hun werk niet meer goed doen en ook een onschuldige burger kan door een goedbedoelde daad hierdoor geraakt worden. Het is onacceptabel dat hulp bieden aan kwetsbare mensen strafbaar kan worden. Wij nemen afstand van deze onmenselijkheid en willen het niet in onze gemeente.
Mens zijn is niet illegaal. Mensen in nood helpen is niet illegaal en mensen die om hulp vragen zijn niet illegaal. Mensen in nood en mensen die hen helpen als zodanig wegzetten en zelfs strafbaar stellen lost helemaal niets op voor mensen op de vlucht en voor mensen die zich zorgen maken over de problemen rondom opvang en asiel. Het creëert onveilige situaties voor alleenstaande kinderen, volwassenen en gezinnen die op deze manier alleen maar verder uit beeld verdwijnen. Ze worden hiermee letterlijk en figuurlijk de schaduw van de illegaliteit in gedrukt.
De ondergetekende fracties van de Tilburgse gemeenteraad doen nadrukkelijk de oproep aan het college: spreek u uit tegen dit beleid en neem dit beleid niet over. Doe ook alles wat jullie bij machte is om te voorkomen dat deze wet ook wordt aangenomen in de Eerste Kamer - wij zullen dat als Tilburgse fracties ook doen.
Het kan en mag in onze stad en dorpen niet verboden worden om mens te zijn of je menselijk te gedragen. Iedereen heeft het recht om hier in Tilburg een veilig thuis te vinden en vrij te kunnen ademen. Iedereen heeft het recht op gelijke behandeling. We roepen de landelijke politiek op om met echte oplossingen te komen die de opvangcrisis en uitdagingen rondom asiel het hoofd kunnen bieden. In Tilburg zullen we ons in ieder geval fel verzetten tegen deze onmenselijke asielwetgeving. ook in de richting van de landelijke politiek.”